Maltepe (Palekanon) Savaşı, Nedenleri, Sonuçları ve Önemi

Maltepe (Palekanon) Savaşı, Nedenleri, Sonuçları ve Önemi

Orhan Bey, Bursa’yı fethettikten sonra bölgedeki gücünü iyiden iyiye artırması Bizans İmparatorluğu’nu ve bölgedeki tekfurları rahatsız ediyordu. Fakat Osmanlı devletinin bu başarıları bölgedeki otoritesini artırıyor ve dağınık haldeki Anadolu’dan çok fazla askerin Osmanlı ordusuna katılmasına neden oluyordu.

Orhan Bey bu bölgedeki fetihlere devam ederken özellikle ticaret merkezi olan İzmit ve İznik şehirlerinin ele geçirilmesinin Osmanlı’ya büyük fayda sağlayacağını düşünüyordu. Orhan Bey emrindeki akıncılardan, Karamürsel Paşa tarafından Karamürsel, Akçakoca tarafından Kandıra bölgesi ve Konuralp tarafından Kartal bölgesi ele geçirildi. Orhan Gazi ise İznik bölgesini sıkıca ablukaya aldı.

Bizans İmparatorluğu için İznik’in kaybı, İstanbul Boğazı üzerindeki Osmanlı tehdidinin daha da belirgin hale geleceği anlamına geliyordu. Bu durumu tersine çevirmek isteyen III. Andronikos, Anadolu’da kaybettiği yerleri geri almak ve İznik’i kurtarmak için beraberindeki 5 bin kişilik orduyla 1329 yılında İznik üzerine harekete geçti.

Bizans İmparatorunun ordusuyla beraber yola çıktığının haberini alan Orhan Gazi, İznik kuşatmasını oğlu şehzade Süleyman’a bırakarak, Bizans kuvvetlerini karşılamak üzere yürüyüşe geçti.

10 Haziran 1329 tarihinde iki ordu Eskişehir yakınlarındaki Maltepe mevkiinde karşı karşıya geldi. Bizans İmparatoru gemileriyle geldiği için sırtını Marmara Denizi’ne verecek şekilde konuşlanmıştı. Akşam saatlerine kadar süren savaşta, Bizans imparatoru III. Andronikos’un ağır bir şekilde yaralanarak karargâha dönmesi, Bizans ordusunda büyük bir panik ve telaş başlattı.

Bizans ordularının içinde bulunduğu durumu fark eden Orhan Gazi’nin verdiği taarruz emriyle birlikte Bizans güçleri bozguna uğradı ve dağılmayı önleyemeyen İmparator hem de yaralı olduğundan gemisine binerek bölgeden kaçtı. Böylece iyice dağılan Bizans ordusu imha edildi ve Maltepe (Palekanon) Savaşı’nın kazananı Osmanlı Devleti oldu.

 

Maltepe Savaşı Nedenleri

  • Osmanlı Devleti’nin elde ettiği zaferle sonuçlanan Maltepe Savaşı’nın nedenleri şu şekildedir:
  • Osmanlı Devleti’nin gittikçe güçlenmesi ve Kocaeli Yarımadası’nda bulunan Bizans kalelerini ele geçirmesi.
  • İznik’in kuşatma altında olması.
  • Osmanlı ilerleyişinin durdurulmak istenmesi.

 

Maltepe Savaşının Sonuçları

Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemindeki en önemli savaşlardan biri olan Maltepe Savaşı’nın sonuçları şunlardır:

  • Maltepe Savaşı’nda alınan galibiyetle, Bizans ordusunun gücü kırılmış ve 1331 tarihinde İznik fethedilmiştir.
  • 1337 senesinde gerçekleşecek olan İzmit’in fethinin önü açılmıştır.
  • Anadolu coğrafyasındaki Bizans hâkimiyeti büyük bir darbe almıştır.
  • Kocaeli Yarımadası’nın Osmanlı Devleti tarafından fethi tamamlanmıştır.
  • Kazanılan bu zaferle birlikte Osmanlı Devleti, Bizans İmparatorluğu için büyük bir tehdit haline gelmiştir.

 

Maltepe Savaşının Önemi

10 Haziran 1329 tarihinde gerçekleşen Maltepe Savaşı, Osmanlı Devleti’nin kuruluş safhasının en önemli mücadelelerinden biridir. Bizans İmparatorluğu’nun, Anadolu’daki üstünlüğünü kaybetmesine neden olan Maltepe (Palekanon) Savaşı, aynı zamanda iki devletin hükümdarını savaş alanında karşı karşıya getiren ilk Osmanlı - Bizans savaşıdır.

O tarihe kadar Osmanlı Devleti ile yaşanan savaşlarda, savaş meydanında bölge tekfurlarının komutasındaki birliklerle bulunan Bizans İmparatorluğu ordularına, bu savaşta bizzat Bizans imparatoru III. Andronikos komutanlık yapmıştır.
 


Bu içeriği paylaşmak ister misin?
Henüz yorum yapılmamıştır.Bültenimize Katılmak İster misin?

Benzer Konular

Patrona Halil İsyanı Nedir, Nedenleri ve Önemi

Patrona Halil İsyanı Nedir, Nedenleri ve Önemi

Patrona Halil İsyanı, Osmanlı İmparatorluğu'nda 1730 yılında gerçekleşen bir isyandır. İsyan, III. Ahmed'in ölümü ve yerine III. Mustafa'nın tahta geçirilmesiyle başlamıştır. II... Devamını Oku

Akçakoca Kimdir, Kocaelinin İsim Babası

Akçakoca Kimdir, Kocaelinin İsim Babası

Akçakoca Bey, Kayı Boyu Alplerinden biri olarak Osman Gazi ve Ertuğrul Gazi'nin en sadık ve namdar silah arkadaşlarından biridir. Osman Gazi'nin İnegöl beyi ile olan ilk çarpışmasında d... Devamını Oku

Türkiye Başbakanları Listesi

Türkiye Başbakanları Listesi

Türkiye'nin siyasi tarihinde önemli bir yere sahip olan başbakanlar, ülkenin yönetiminde kritik roller üstlenmiş ve zamanlarının siyasi, ekonomik ve sosyal dinamiklerini şekillendirmişle... Devamını Oku

Kazıklı Voyvoda Kimdir? Katliamları ve Vahşi Hikayesi

Kazıklı Voyvoda Kimdir? Katliamları ve Vahşi Hikayesi

Kazıklı Voyvoda olarak bilinen III. Vlad, Eflak Voyvodası olarak görev yapmış bir Osmanlı Eflak prensidir. Tarihteki en acımasız katliamlara imza atan ve hatta vampir hikayelerinin doğuş... Devamını Oku

Mohaç Meydan Muharebesi, Nedenleri ve Sonuçları

Mohaç Meydan Muharebesi, Nedenleri ve Sonuçları

Mohaç Meydan Muharebesi, Kanuni Sultan Süleyman komutasındaki Osmanlı ordusu ile Macaristan Kralı II. Lajos komutasındaki Macar ordusu arasında, 29 Ağustos 1526 tarihinde gerçekleşmiştir... Devamını Oku